• DOLAR 3,7692 TL
  • EURO 4,0319 TL
  • Altın 146,3777 TL

Haber Tahtası

CHP’Lİ SARIBAL’DAN RİZE AÇIKMALASI

chpli-saribaldan-rize-acikmalasi

Sarıbal, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin ortak değeridir”
22 Eylül 2015 Salı 11:17

 CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Rize’de Atatürk heykelinin kaldırılarak yerine çay bardağı figürü konulması planına tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Sarıbal, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin ortak değeridir” dedi. 

Heykelin kaldırılmasının tartışmaya açılmasıyla Rize Belediyesi’nin tüm Türkiye’den yoğun tepki aldığına dikkat çeken Sarıbal, “Mesele sadece heykel değil. Yapmak istedikleri Atatürk’ün devrimlerinin izini silmek. Ancak atladıkları bir şey var. Atatürk heykelleriyle değil, düşünceleriyle yaşıyor ve yaşayacak” ifadelerini kullandı.


 ATATÜRK RİZELİLERİN FAHRİ HEMŞERİSİ

Sarıbal şu ifadelere yer verdi: “Acaba bu kararı alan o belediye başkanı, Atatürk’ün 17 Eylül 1924 tarihinde Rize İskelesi’nden kente Rize’lilerin alkışlarıyla giriş yaptığını biliyor mudur? Denizin şiddetinden iskeleye yanaşmakta güçlük çeken motordan inerken, kendisini sırtına alarak çıkarmak isteyen bir gence, “Bırakınız ayaklarım memleketimin sularıyla ıslansın” dediğini… Ya da Kurtuluş Savaşı yıllarında bağımsızlık için takalarıyla silah taşıyan Rizeli denizcilerimizi. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı ödüllendirilen ve vatan aşkı ağır bastığı için para ödülünü kabul etmeyen İpsiz Recep Reis’i. 29 Nisan 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rizelilerden gelen fahri hemşerilik teklifini kabul ederek Rizeli olduğunu biliyor mu?”

Sarıbal, şöyle devam etti: “Artık düşüşe geçtiler.  Kendi yıkımlarının önüne geçemiyorlar. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine ait saldırılarını yoğunlaştırıyorlar. Atatürk’ün ismine dahi tahammülleri yok. Şunu iyi bilmeliler ki Atatürk heykelini meydanlardan kaldırmak isteyenler, çay bardaklarıyla kovalanacaktır!”ÜLKEMİZ KUTUPLAŞTIRICI ANLAYIŞTAN ÇOK ÇEKTİ

 CHP’li Sarıbal, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara ise şu sözlerle yanıt verdi: “Ülkemiz son 13 yılda işte bu kutuplaştırıcı anlayıştan çok çekti. Sayın Kasap’ın yaptığı açıklamalarda da bunu bir kez daha gördük. Konunun takipçisi olacağımızı huzurlarınızda bir kez daha ilan ediyoruz.”


Haber okunma sayısı: 611Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BURSA - HAVA DURUMU

BURSA